Samotność Lidera

„Samotność Lidera: Jak Radzić Sobie w Trudnych Chwilach Przywództwa”

Z pojęciem „Samotność Lidera” zetknęłam się podczas studiów na Akademii Psychologii Przywództwa. W tamtym okresie moje przekonania skupiały się głównie wokół ideałów teambuildingu i przekonania, że sukcesy osiąga się wspólnie, z zespołem. Porażki… Wtedy sądziła, że skoro są to również są udziałem zespołu. W miarę upływu czasu i doświadczeń, zdobyłam jednak bardziej dojrzałe spojrzenie na liderowanie.

Obecnie rozumiem, że chociaż sukcesy są rezultatem wspólnego wysiłku, to w trudnych chwilach, zwłaszcza kryzysów, lider zostaje sam. Najgłębsze porażki nie znają podziałów – są całkowicie osobiste. Wówczas, gdy otoczenie się oddala, otrzymując swoją dawkę krytyki, lider pozostaje z własnymi decyzjami, musi zmierzyć się z konsekwencjami sam.

Prawdziwa samotność Lidera, a raczej na moim blogu powinnam napisać Liderki, to moment, gdy musisz stanąć w obliczu własnych błędów i zrozumieć, że nie zawsze inni będą gotowi podzielić się odpowiedzialnością za sytuację kryzysową. Nawet jeśli ktoś z Twojego otoczenia zdecyduje się nauczycielsko wskazać winnego lub przyjąć na siebie chociaż okruszek udziału w błędnych decyzjach, to i tak pozostaniesz z głównym ciężarem wyborów, które prowadziły do danego stanu rzeczy.

W takich chwilach warto szukać wsparcia i zrozumienia w miejscach neutralnych, takich jak mentoring, coaching czy nawet terapia. Kluczem staje się praca nad sobą, nad własnym nastawieniem do sytuacji i przeciwności. Nie warto oczekiwać wsparcia od tych, którzy towarzyszyli w okresie względnego sukcesu, ponieważ wielu ludzi reaguje obronnie i z trudem akceptuje kryzys.

Warto spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw, wyciągnąć wnioski, i szukać wsparcia u osób, które przeżyły podobne doświadczenia. To mogą być przyjaciele o podobnej pozycji i roli życiowej, którzy zrozumieją specyfikę trudnych doświadczeń w pracy i organizacji. Dzieląc się historią z nimi, możemy otrzymać wsparcie nawet bez słów, a jednocześnie zrozumienie, które rodzi się z podobnych przeżyć.

Chciałabym wspomnieć Justynę, która w trudnych chwilach potrafi stworzyć niemal terapeutyczną atmosferę przy najlepszym grzańcu na świecie. Jej wsparcie i zrozumienie są dla mnie w trudnych chwilach związanych z prowadzeniem biznesu bezcenne. Dziękuję Ci Justyna, że jesteś 😉

Z wiarą w Wasze sukcesy życzę Wam takich wspaniałych przyjaciół i jak najmniej trudnych chwil oczywiście!

Anna Sadowska-Wójcik

#SamotnośćLidera #Przywództwo #Kryzysy #WsparcieWPracy #RolaLidera #Rola Liderki #Mentoring #Coaching #Terapia #RozwójOsobisty #TeamBuilding #Wnioski #Współpraca #Wytrwałość #AkademiaPsychologiiPrzywództwa #AnnaSadowskaWójcik